Jauniešu koris BALSIS

2019. / 2020. gads Jauniešu korim BALSIS ir jau 33. darbības sezona. Diriģenta Inta Teterovska vadībā BALSIS ir viens no izcilākajiem koriem Latvijā, pastāvīgs laureāts valsts koru skatēs, 2018. gadā iegūstot arī dalītu pirmo vietu XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku “Dziesmu karos”. Pastāvīgi korī muzicē aptuveni 40 jaunieši no Rīgas, kā arī citām Latvijas pilsētām. Kora dziedātāji ir dažādu jomu studenti (filoloģija, IT, medicīna, vēsture, jurisprudence, žurnālistika), kā arī vairāki no tiem ir topošie mūzikas pedagogi.

Jauniešu koris BALSIS katru gadu sagatavo 6 – 8 dažādas koncertprogrammas, apgūstot gan vietējo komponistu darbus, gan cittautu autoru mūziku. Kora repertuārs aptver mūziku no renesanses līdz mūsdienām, no a cappella dziesmām līdz lielformu darbiem ar simfonisko orķestri. Koris par būtisku repertuāra sastāvdaļu uzskata latviešu un citu valstu tautas dziesmas, kā arī “Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku” klasiku.

Līdz šim BALSIS izdevušas jau 18 kompaktdiskus. 2008. gadā tapušo ierakstu Ziemassvētki sabraukuši, (sadarbībā ar Ņujorkas latviešu kori un Jauno Rīgas kamerorķestri), Rolling Stones atzinuši kā vienu no divdesmit pieciem visu laiku labākajiem Ziemassvētku albumiem.

Jauniešu koris BALSIS sadarbojas ar vietējiem komponistiem un iesaistās dažāda veida muzikālos projektos un izaicinājumos (koncerts Rīgas Centrāltirgus gaļas paviljonā, dzelzceļa stacijās, uz Daugavas, vēsturiskajā gāzes tvertnē u.c.). Koris klausītājus ar audiovizuāliem, eksperimentāliem risinājumiem ik gadu pārsteidz arī savos tradicionālajos Ziemassvētku un Valentīndienas, kā arī citos koncertprojektos.

Koris BALSIS regulāri dodas pasaules koncerttūrēs, kā arī piedalās prestižos festivālos un konkursos. Jauniešu koris BALSIS ar panākumiem koncertējis daudzviet Eiropā (no Norvēģijas līdz Spānijai), ASV, Kanādā, Austrālijā. 2015. un 2016. gadā koris guva ievērību Āzijā, piedaloties IFCM Āzijas un Klusā okeāna reģiona pasaules koru EXPO 2015 Makao, Ķīnā, kā vienīgais visu koris no Eiropas, 13. Starptautiskajā koru festivālā (CIFC) un IFCM kormūzikas konferencē Pekinā, Ķīnā un 16. Starptautiskajā koru festivālā (TICF16) Taipejā, Taivānā, kur sniedza vairākus koncertus un meistarklases. 2017. gada pavasarī BALSIS piedalījās vienā no sešiem prestižākajiem Eiropas GRAND PRIX konkursiem – XIV Starptautiskajā koru konkursā Mariborā, Slovēnijā, kur izcīnīja gan sudraba godaldu, gan arī specbalvu par labākā obligātā skaņdarba interpretāciju.

Ik gadu koris sniedz aptuveni 70 koncertus Latvijas koncertzālēs, baznīcās, kā arī brīvdabā.

Dziedāšana ir BALSIS dziedātāju dzīvesveids, ko vieno frāze – Daudzas balsis, doma viena!

Vēsture

Jauniešu kori BALSIS 1987.gada 8.aprīlī dibinājuši diriģenti Kaspars Putniņš un Māris Kupčs. Nepagāja ilgs laiks, kad dziedošie jaunieši, cītīga darba rezultātā, sāka iekarot klausītāju sirdis ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Pēc Grand Prix izcīņas BBC koru ierakstu konkursā „Let the People Sing” 1991.gadā vairs nebija šaubu, ka tas ir neapgāžams pieteikums sīvajai Latvijas amatieru koru konkurencei. Sekoja neatlaidīgs kora uzvaras gājiens, iegūstot godalgas dažādos starptautiskos un vietēja mēroga koru konkursos (1992.gadā 1.vieta IV Starptautiskajā konkursā Neušatelē, Šveicē, 1995.gadā Grand Prix Starptautiskajā konkursā Cantonigros, Spānijā). Tomēr šādā sastāvā korim BALSIS nebija lemts ilgi pastāvēt. Dažādu iemeslu dēļ kolektīvs izjuka, taču, nespējot samierināties ar tādu kora likteni, 1996.gada rudenī, savācot korim dziedātājus, iniciatīvu turpmāk vadīt kori uzņēmās dziedātāja Agita Ikauniece, kura tolaik vēl studēja Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģentu kursā.

Liktenīgs izrādījās kāds mēģinājums, kuru A.Ikauniece nevarēja novadīt saaukstēšanās dēļ. Lai neizniekotu tik nozīmīgo mēģinājuma laiku, Agita palūdza savam kursabiedram Intam Teterovskim viņu aizvietot. Tā arī Ints kļuva par Jauniešu kora BALSIS diriģentu. Gan dziedātājiem, gan diriģentiem tas nebija tikai koris – vienoja kā darbs, tā arī brīvā laika aktivitātes, sportojot vai organizējot kādu radošu izklaides pasākumu. Iespējams, ka tieši šī īpašā savstarpējā saliedētība un ciešā draudzība BALSIS izveidoja par tādu kori, kādu mēs to zinām šodien. Jaunieši, baudot kopā būšanas prieku, vienmēr tiecās arī pēc kora mākslinieciskās izaugsmes un augstākas muzikālās kvalitātes. BALSIS pamazām iekaroja stabilu vietu Latvijas labāko amatieru koru augšgalā. Viena pēc otras sekoja uzvaras konkursos. Kā īpašs sasniegums pieminama uzvara 1998.gada kamerkoru kategorijā XXII Latvijas Dziesmu svētku koru konkursā 350 koru vidū. Tāpat pieminēšanas vērta ir kora piedalīšanās Eiropas Grand Prix konkursā Gorīcijā (Itālijā) 2004.gadā, kad pasaules labāko koru konkurencē tika izcīnīta 2.vieta.

2006.gada rudenī ievērojamas izmaiņas skāra ne tikai kora sastāvu (nomainījās lielākā daļa aktīvo dziedātāju). Sākot ar 2006./2007.gada sezonu kora „BALSIS” diriģentes Agitas Ikaunieces vietā stājās Valdis Tomsons. Pēdējo četru gadu laikā koris paguvis apciemot dziesmu mīlošos tautiešus gan Austrālijā (2006./2007.gadu mija), gan Kanādā (2009.gada vasarā XII Latviešu Dziesmusvētki Hamiltonā). 2010.gada rudenī diriģenta Valda Tomsona vietā sāk strādāt Laura Leontjeva.

Sasniegumi

 • 2. vieta 14. Starptautiskajā koru konkursā Mariborā (Slovēnija) - 2017
 • Specbalva par labākā obligātā skaņdarba interpretāciju 14. Starptautiskajā koru konkursā Mariborā (Slovēnija) - 2017
 • 1. vieta valsts koru skatē - 2015
 • 3. vieta Tautas mūzikas kategorijā 43. Starptautiskajā koru konkursā Tolosā (Spānija) - 2011
 • Zelta medaļa tautas programmas kategorijā (Jauniešu kora BALSIS vokālajai grupai) Pasaules koru olimpiādē Šaoksingā (Ķīna) - 2010
 • Sudraba medaļa jaukto kamerkoru kategorijā (Jauniešu kora BALSIS vokālajai grupai) Pasaules koru olimpiādē Šaoksingā (Ķīna) - 2010
 • 2. vieta vīru koru kategorijā (korim "Viņi) II Emīla Dārziņa koru konkursā Rīgā (Latvija) - 2009
 • 2. vieta sieviešu koru kategorijā (korim "Viņas") II Emīla Dārziņa koru konkursā Rīgā (Latvija) - 2009
 • Balva par labāko latviešu komponista skaņdarba izpildījumu (korim "Viņi") II Emīla Dārziņa koru konkursā Rīgā (Latvija) - 2009
 • 3. vieta XXIV Dziesmu un Deju svētku Koru karos Rīgā (Latvija) - 2008
 • 2. vieta - 1. starptautiskajā koru konkursā un festivālā "Muzikas iedvesmas lauks 2007" Latvijā - 2007
 • 2. vieta 29. starptautiskajā maija koru konkursā Varnā (Bulgārija) - 2007
 • Diploms par labāko obligātās dziesmas izpildījumu 29. starptautiskajā maija koru konkursā Varnā (Bulgārija) - 2007
 • Diploms par labāko bulgāru dziesmas izpildījumu 29. starptautiskajā maija koru konkursā Varnā (Bulgārija) - 2007
 • 1. vieta vīru koru kategorijā (korim "Viņi") Emīla Dārziņa koru konkursā Rīgā (Latvija) - 2005
 • 1. vieta sieviešu koru kategorijā (korim "Viņas") Emīla Dārziņa koru konkursā Rīgā (Latvija) - 2005
 • 3. vieta 50. Starptautiskajā habanēru un polifonijas koru konkursā Torrevjehā (Spānija) - 2004
 • 2. vieta Eiropas Grand Prix konkursā Gorīcijā (Itālija) - 2004
 • Kultūras ministrijas balva par izciliem sasniegumiem Latvijas kora mākslā - 2003
 • Grand Prix 35. Starptautiskajā koru konkursā Tolosā (Spānija) - 2003
 • 1. vieta XXIII Vispārējo Latvijas Dziesmu svētku koru konkursā pusprofesionālo koru kategorijā - 2003
 • 1. vieta Starptautiskajā koru konkursā Spittal an der Drau (Austrija) - 2002
 • 1. vieta Starptautiskajā koru konkursā Tallinā (Igaunija) - 2001
 • 1. vieta Ziemeļvalstu Dziesmu svētku koru konkursā Skienā (Norvēģija) - 2000
 • Lielā Balva Melngaiļa mūzikas svētkos - 1999
 • 1. vieta Latvijas kamerkoru kategorijā - 1998
 • Laureāts Latvijas Dziesmu svētku koru konkursā 350 koru vidū - 1990, 1998
 • Grand Prix Starptautiskajā konkursā Ventspilī (Latvija) - 1997
 • Grand Prix Starptautiskajā konkursā Cantonigros (Spānija) - 1995
 • 1. vieta 4. Starptautiskajā konkursā Neušatelē (Šveice) - 1992
 • Grand Prix BBC koru ierakstu konkursā "Let the People sing" - 1991 

Seko mums arī